2. 10. 2023

MAS Partnerství Moštěnka poskytuje lidem energetické poradenství. Pomáhá s dotacemi i vysokými cenami

Náklady na vytápění, elektřinu a vodu tvoří nezanedbatelný podíl na celkových výdajích domácností. Cenové výkyvy, kterých jsme i nyní svědky, významně ovlivňují rodinné rozpočty. MAS Partnerství Moštěnka proto nabízí lidem na území své působnosti pomoc v podobě osvěty a poradenství. Podrobnosti vysvětluje energetický koordinátor MAS Petr Novák.

Bavíme-li se o úsporách energií, představuji si nemalé investice např. na zateplení, které postupně přináší úsporu. Je ale možné najít nějaká finančně nenáročná opatření, která náklady také ušetří?

Rozhodně ano. Nezanedbatelných úspor je možné dosáhnout změnami v chování členů domácností. Těmi mám na mysli například čištění zubů s tekoucí vodou, nesprávný způsob větrání, vaření bez pokličky nebo na nesprávné velikosti plotýnky, mytí nádobí pod tekoucí vodou, stand-by režim spotřební elektroniky. Problém je třeba i špatně odvzdušněné topení a nastavení nevyhovující teploty otopné vody v systému. Podobných příkladů by se našlo mnohem víc, přitom jejich náprava přinese okamžitou úsporu.

Čím tedy začít, když chci ušetřit za plyn, elektřinu nebo dodávku vody?

Doporučoval bych pravidelné sledování spotřeby. Je to cesta, jak si uvědomit potřebu šetřit, a navíc je to i preventivní opatření, které dokáže relativně včas odhalit některé závady nebo havarijní stavy. Na sledování a vyhodnocování spotřeb existují i různé aplikace do mobilních telefonů. Úplně ale stačí třeba stolní kalendář, do kterého se každý měsíc stavy plynoměru, elektroměru a vodoměru zapíší.

Budu-li chtít ale výrazně ušetřit za vytápění, pak se nejspíš vysokým investicím neubráním…

Je třeba si uvědomit, že kvalitní zateplení domu může přinést úsporu nákladů na vytápění běžně i 80 procent z původního stavu. Po zateplení tedy budete platit jen 20 procent původních nákladů na vytápění. Může to být investice se zajímavou délkou návratnosti. Stát navíc několika dotačními tituly podporuje opatření, která snižují energetickou náročnost budov. Je tak možné získat dotaci, kterou se návratnost investice ještě zkrátí.

A kde se dozvím, jakou finanční podporu mohu získat?

Základní poradenství a osvětu v oblasti energetických úspor poskytuje přímo MAS Partnerství Moštěnka. U dotačního programu Nová zelená úsporám Light, zaměřeného na nízkopříjmové domácnosti, poskytujeme nejen konzultace, ale zajišťujeme kompletní servis spojený s podáním žádosti.

Jak dlouho už MAS Partnerství Moštěnka tuto službu poskytuje a s jakými výsledky?

Za prvních osm měsíců fungování tohoto programu se naším prostřednictvím k žadatelům dostalo asi 10 milionů korun, většinou na výměnu oken, dveří a zateplení fasády. Prostředky je možné získat ale třeba i na zateplení půdy nebo nově i na fotovoltaický nebo fototermický ohřev vody.

S čím vším se na vás tedy mohou zájemci obrátit?

Soustředíme se zejména na poskytování poradenství a asistenci ke zmíněnému programu Nová zelená úsporám Light (NZÚL). Začínáme ale poskytovat i základní poradenství k dalším dotačním titulům, které jsou zaměřeny na úspory energií, především programu Nová zelená úsporám, včetně varianty „Oprav dům po babičce“, nebo krajským „kotlíkovým dotacím“.

Do kdy je na tyto žádosti ještě čas?

Výzva programu NZÚL platí do konce roku 2024, příjem žádostí potrvá do doby vyčerpání alokované částky.

Jak velká je ta alokovaná částka a o jak velkou částku se mohou zájemci ucházet?

První tři miliardy korun již byly rozděleny. Nyní se čerpá z další třímiliardové alokace a není vyloučeno, že se částka bude ještě navyšovat. Každý oprávněný žadatel může z programu NZÚL získat až 150 tisíc korun na zateplení (včetně výměny oken a dveří) a až 90 tisíc korun na ohřev vody fotovoltaikou nebo fototermikou.

Řekl jste, že zájemcům poskytujete kompletní servis související s podáním žádosti. To se ale děje většinou elektronicky. Existuje řešení i pro ty, kteří internet nepoužívají?

Podání žádosti skutečně probíhá výhradně elektronicky. Přestože to na první pohled může vypadat jako limitující, jsme schopni podat žádost i v případech, kdy žadatelé internet nepoužívají.

Poslední otázka už je ryze praktická. Jak nebo kde vás mohou zájemci o poradenství či dotaci kontaktovat?

Nejčastěji telefonicky nebo e-mailem (v pracovních dnech od 9 do 15 hodin na čísle 605 473 844 nebo na e-mailu petr.novak@mas-mostenka.cz). Někdy je třeba domluvit schůzku v kanceláři MAS v Kostelci u Holešova, případně v Komunitním centru v Bochoři. Další vyřizování pak probíhá přímo u žadatele.

Díky za rozhovor!

Marie Machačová